Reklama

Do Poznania wracają turyści. Jacek Jaśkowiak: "Remonty nie zniechęciły, a może nawet wręcz zachęciły do przyjazdu do Poznania"

Restauratorzy z rozkopanego Starego Rynku i okolic tak radzili sobie latem | fot. Szarlotta Restaurant
Restauratorzy z rozkopanego Starego Rynku i okolic tak radzili sobie latem | fot. Szarlotta Restaurant

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna podsumowała ubiegły rok.

PLOT zaprezentował dane za 2022 roku z Poznańskiego Barometru Turystycznego. To narzędzie, dzięki któremu można na bieżąco sprawdzić zjawiska turystyczne na terenie całej aglomeracji. Okazuje się, że ubiegły rok pod względem turystyki był w naszym mieście bardzo dobry. - W 2022 roku udzielono 1,37 miliona noclegów w poznańskich hotelach, co stanowiło wzrost o 57,5 % wobec roku 2021 (dane GUS). Średnie roczne obłożenie hoteli według firmy STR sięgnęło 60,4% (wobec 39,30% w 2021 r.). Tym samym wróciło ono w zasadzie do poziomu z 2019 roku, kiedy wyniosło 60,8% - informuje PLOT.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Za dobrymi wynikami poznańskich hoteli stoją przede wszystkim turyści krajowi, którzy od czasów pandemii coraz liczniej przyjeżdżają do naszego miasta. Szczególnie w weekendy i wakacje, które do niedawna stanowiły niski sezon w Poznaniu ze względu na targi - mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu PLOT. - Powrócili także turyści zagraniczni, choć tu nastąpiło przetasowanie. Mamy mniej grup zorganizowanych i turystów z krajów południa Europy. Za to dopisują Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy, którzy stanowią pierwsza trójkę wśród nocujących w hotelach. Warto dodać, że ruch z USA jest także związany z obecnością w Poznaniu V Korpusu Armii Amerykańskiej - dodaje.

Jakie atrakcje muzealne były odwiedzane najchętniej w ubiegłym roku? Z danych upublicznionych przez PLOT wynika, że numerem jeden było Muzeum Narodowe (96 tys. odwiedzających), następnie Brama Poznania (73 tys.) i Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim (71 tys.). Na terenie powiatu poznańskiego numerem jeden okazał się Zamek w Kórniku (65 tys.), dalej Pałac w Rogalinie (59 tys.) oraz Skansen Miniatur w Pobiedziskach (14 tys.).

Podsumowanie skomentował prezydent Poznania. - Remonty nie zniechęciły, a może nawet wręcz zachęciły turystów do przyjazdu do Poznania - napisał na Facebooku. - W 2022 roku w naszym mieście sprzedano 1 062 481 noclegów dla gości krajowych (wzrost o 47% rok do roku) i 312 327 dla turystów zagranicznych (wzrost o 106% rok do roku). Zakładam, że część osób, które zastało Poznań w remoncie, wróci, by zobaczyć go w nowej odsłonie. Będziemy do tego zachęcać. Jestem przekonany, że podejmowane przez nas dalsze działania, wzmacniające najważniejsze atuty Poznania, do których niewątpliwie zalicza się doceniona przez ekspertów Michelina gastronomia, będą skutkowały dalszym wzrostem ruchu turystycznego, z korzyścią dla poznańskich hoteli, restauracji i innych biznesów - dodał.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto przygotowało m.in. remontowy przewodnik po Poznaniu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.72 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro