Reklama

Coraz więcej modliszek w Poznaniu. "Pierwsza plaga betonowej przepowiedni"?

fot. poznan_moment IG
fot. poznan_moment IG

Owada zaobserwowano w całym mieście.

Poznaniacy, między innymi za pośrednictwem profilu na Instagramie poznan_moment, donoszą o modliszkach, które pojawiają się w różnych rejonach naszego miasta. Pojawiają się sugestie, że to plaga związana z betonowaniem naszego miasta. Okazuje się, że naukowcy potwierdzają coraz większą liczebność tego owada w stolicy Wielkopolski.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Modliszka zwiększa swój zasięg, od około 5-8 lat są to wyraźne zmiany zasięgu występowania w Polsce - tłumaczy nam prof. UPP Paweł Sienkiewicz z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Owada tego nie należy się obawiać. Nadal jest prawnie chroniony. Jeszcze dekadę temu, dwie na pewno, był rzadko obserwowany i to głównie na południowym wschodzie Polski. Uznawany był nawet za gatunek zagrożony wyginięciem. Żyje zwykle na łąkach, preferuje te naturalne i półnaturalne, wygrzane i raczej suche. Preferuje też skraje borów sosnowych i wrzosowiska, choć aktualnie te preferencje są szersze i pewnie ma to związek z temperaturą - dodaje.

- Przy takich preferencjach wyższe temperatury, zmniejszanie się terenów leśnych i wzrost terenów otwartych sprzyjają ekspansji modliszki na północ. Dzisiaj występuje już nawet za Białymstokiem. Jest to sprawny drapieżnik, poluje na inne owady i bezkręgowce, chętnie zjada pasikoniki. Chwycony do ręki może sprawnie się miotać próbując uwolnić i narażeni jesteśmy na ugryzienie. Modliszka ma ostre elementy aparatu gębowego i skórę łatwo przecina. Zatem jak w przypadku wielu owadów, zachowujemy ostrożność i cieszymy się możliwością obserwacji tego ikonicznego owada.

Sienkiewicz zauważa, że obecność modliszki może doprowadzić do redukcji owadów niepożądanych w różnego rodzaju produkcji. - Miasto jako wyspa ciepła sprzyja występowaniu owadów ciepłolubnych, a betonoza się do tego przyczynia - zaznacza. - Obecność modliszek w Poznaniu jest zauważona i powstała z tego powodu notatka w Wiadomościach Entomologicznych. Do nas też trafiają zapytania o modliszkę co oznacza, że populacja rozwija się - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.83 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro