Reklama

Świetna informacja dla Strzeszyna! Miasto dołoży brakujące pieniądze na wielką inwestycję komunikacyjną

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Jacek Jaśkowiak zapewnił, że znajdzie się brakujące kilkanaście milionów złotych na wiadukty w ciągu Lutyckiej i Golęcińskiej.

1 września otwarto oferty na wybór wykonawcy wiaduktów w rejonie Strzeszyna. Nie były one optymistyczne - żadna nie mieści się w założonym przez miasto budżecie. Wiadomo było, że jeśli miasto będzie chciało zrealizować inwestycję, konieczne będzie dołożenie do budżetu milionów złotych. Już wiadomo, że Poznań to zrobi.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

O uzupełnienie finansowej luki zwrócili się do prezydenta Poznania radni Grzegorz Ganowicz i Maria Lisiecka-Pawełczak. Jak podkreślili, zrealizowanie inwestycji w całości, a więc dwóch wiaduktów, wymaga dołożenia 18 milionów złotych. Radni wyjaśnili, że na najbliższej sesji będą dyskutować na temat zmian w budżecie i wówczas można będzie taką zmianę wprowadzić.

- Powstanie wiaduktów wzdłuż ulicy Lutyckiej i Golęcińskiej, to jedne z najważniejszych inwestycji dla Poznania, ale również dla Strzeszyna. Na pewno znajdziemy brakującą kwotę. Dzięki zwiększeniu budżetu tego projektu, wkrótce będzie mógł zostać rozstrzygnięty przetarg. Prace mogłyby się wówczas rozpocząć już w przyszłym roku i na pewno będą zrealizowane w terminie - zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Zwiększenie budżetu da Poznańskim Inwestycjom Miejskim możliwość rozstrzygnięcia przetargu, w którym najkorzystniejszą ofertę złożyła firma SKANSKA. Prace miałyby ruszyć w 2024 roku i zakończyć się w 2025 roku.

- Wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca zajmie się budową wiaduktu i tym samym likwidacją przejazdu kolejowego w ciągu ul. Lutyckiej. Nad torowiskiem powstanie także kładka pieszo-rowerowa, która zapewni bezpieczny i wygodny dostęp do zielonych terenów rekreacyjnych w rejonie pobliskiego fortu oraz do osiedli mieszkaniowych na Strzeszynie. Zadaniem wykonawcy będzie również budowa dróg dojazdowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym podziemną. Zadanie obejmuje przebudowę układu drogowego na długości od ul. Homera do ul. Szczawnickiej. Kierowcy bezkolizyjnie przejadą nie tylko nad torowiskiem, ale i nad ul. Podolańską, gdyż w ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy odcinek tej ulicy wzdłuż torów kolejowych, między ul. Szczawnicką a Lutycką. Z kolei ul. Szczawnicka przejdzie remont na odcinku od ul. Lutyckiej do ul. Podolańskiej, a skrzyżowanie z ul. Lutycką zyska sygnalizację świetlną. Ponadto pod wiaduktem, po obu stronach torów kolejowych i zarazem równolegle do nich, powstaną ciągi pieszo-rowerowe - podaje magistrat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
13.83 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro