Reklama

Koniec koczowiska Romów na byłych działkach przy Lechickiej? Inwestor chce tu postawić osiedle!

Widok na koczowisko | fot. Czytelnik
Widok na koczowisko | fot. Czytelnik

Inwestor zawnioskował do urzędników o wydanie decyzji środowiskowej.

Romowie pojawili się na terenie po byłych ogródkach działkowych w rejonie ulicy Lechickiej w 2014 roku. Teren wcześniej musiał opuścić Polski Związek Działkowców - doszło do wywłaszczenia na rzecz prywatnej osoby. W 2016 roku pisaliśmy na epoznan.pl, że w starych altanach mieszka nawet 200 osób, a w 2020 roku żyły tu trzy duże rodziny romskie liczące w sumie około 60 osób.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA

Romowie otrzymują pomoc m.in. od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Miasto ustawiło na terenie przenośne toalety, doprowadziło wodę, podstawiło też kontener na śmieci. Wszystko w ramach doraźnej pomocy, bo teren nie należy do miasta.

Jak dowiedzieliśmy się od Jacka Tomaszewskiego z Rady Osiedla Piątkowo, w temacie koczowiska coś zaczęło się dziać. Potwierdziliśmy to w Urzędzie Miasta. - 28 listopada 2023 roku do Wydziału Klimatu i Środowiska UMP wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Budowa zespołu budynków wielorodzinnych, wraz z infrastrukturą towarzysząca, zlokalizowanego przy ul. Tymienieckiego w Poznaniu na działkach ew. nr 7/14 (ark. 01) obręb Winiary". Inwestorem jest osoba fizyczna - wyjaśnia Izabela Dutkowiak, zastępczyni dyrektorki Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. - Postępowanie administracyjne jest w trakcie procedowania. Wydział wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Poznaniu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z prośbą o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Do tej pory otrzymano opinię od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu, który stwierdził brak potrzeby jej przeprowadzania - dodaje. Wydział analizuje obecnie kartę informacyjną przedsięwzięcia.

Co istotne, dla tego obszaru nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. - Tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 23 lutego (częściowo zlikwidowanych), znajdujących się pomiędzy ulicami Umultowską, Lechicką, Księcia Mieszka I i K. Tymienieckiego nie są objęte obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - przyznaje Łukasz Olędzki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ul. Tymienieckiego" w Poznaniu został skierowany do Biura Rady Miasta Poznania. Podczas najbliższego posiedzenia Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji RMP w porządku obrad jest opiniowanie wyżej wspomnianego projektu uchwały - dodaje.

Na ten moment nie wiadomo kiedy, a nawet czy miałoby tu powstać osiedle, ale inwestor z całą pewnością się do tego przymierza. Z nieoficjalnych ustaleń radnego Tomaszewskiego wynika, że to właściciel terenu przymierza się do jego sprzedania, ale już z przygotowanym wstępnym projektem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
12℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
2.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro