Reklama

MEN chce usunięcia Powstania Wielkopolskiego z programu nauczania. Wielkopolanie oburzeni, ale nie tylko oni

fot. Marek Woźniak/Facebook
fot. Marek Woźniak/Facebook

W Internecie zawrzało po tym jak Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uszczuploną wersję podstawy programowej.

Jeśli chodzi o historię, zaproponowano usunięcie z kanonu między innymi szczegółowych informacji na temat papieża Jana Pawła II i jego wpływu na polską politykę w latach głębokiej komuny. Jednak najbardziej oburzyli się Wielkopolanie na wieść o tym, że z podstawy programowej ma zniknąć geneza Powstania Wielkopolskiego.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA

Przypomnijmy, od 2021 roku 27 grudnia przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. To święto, które ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków przeciwko Niemcom w latach 1918-1919. Wielkopolanie obchodzą co roku to święto w sposób szczególny.

Ministerstwo Edukacji Narodowej szeroko tłumaczy, dlaczego znikają z podstawy programowej niektóre zagadnienia - Nie deprecjonujemy w żaden sposób usuniętych tematów, ani nie uznajemy, że zachowane ujęto w sposób najlepszy z możliwych, ale wobec ryzyka, że próbując zrobić wszystko, niczego nie zrobimy porządnie, niektórym wątkom daliśmy pierwszeństwo przed innymi. Usuwano wymagania szczegółowe, które sugerowały jednokrotną realizację czegoś, co zapisano równocześnie w wymaganiach ogólnych wskazując tym samym konieczność systematycznego działania tego rodzaju (np. rozpoznaje rodzaje źródeł historycznych).Usuwano wymagania zaledwie sygnalizujące jakiś bardzo obszerny i złożony problem, prowokujące przez to do powierzchownego omówienia, które utrwalałoby raczej uproszczenia czy stereotypy, niż sprzyjało głębokiemu rozumieniu. Założono przy tym, że dzięki uwolnieniu dodatkowego czasu nauczyciele i nauczycielki będą mogli podjąć autonomiczną decyzję o zatrzymaniu się dłużej na jakimś wątku, zależnie od własnego rozpoznania potrzeb dzieci i młodzieży im powierzonych (np. zapisy o cywilizacjach Dalekiego Wschodu czy opisuje zmiany na mapie politycznej Europy w XIV i XV wieku). Usuwano wymagania szczegółowo ujmujące jakieś wydarzenie czy proces, jeżeli sąsiadowały one z wymaganiami, które ujmowały to samo, ale w szerszej perspektywie. Starano się w ten sposób uniknąć skoncentrowania narracji na jakiejś pojedynczej kwestii i umożliwić nauczycielowi / nauczycielce podjęcie decyzji o rozłożeniu akcentów.

Jak poinformował portal dzieje.pl marszałek wielkopolski chce, aby zostawiono w programie nauczania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Chce on w tym celu wystosować pismo do minister edukacji Barbary Nowackiej.

82 lata temu powstała Armia Krajowa, największa podziemna armia w Europie w czasie II wojny światowej. Jej żołnierze przysięgali Ojczyźnie wierność i walkę o jej wyzwolenie aż do ostatniej kropli krwi. I tę najwyższą cenę wielu z Nich zapłaciło. Naszym obowiązkiem jest to, aby Ich historia przetrwała jak najdłużej. W tym dniu pamiętamy o Ich bohaterskich czynach, które na zawsze zapisały się na kartach polskiej historii - napisał Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
12℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
2.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro