Reklama
Reklama

Poznań dostał sporą sumę od rządu Tajwanu na pomoc dla mieszkańców z Ukrainy

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Yehor Milohrodskyi / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Yehor Milohrodskyi / unsplash.com

Pieniądze mają trafić m.in. na integrację poznaniaków i Ukraińców.

Jak podaje magistrat, miasto podpisało umowę z Biurem Przedstawicielskim Tajpej w Polsce, na mocy której Poznań dostał darowiznę w wysokości 290 tysięcy dolarów. - Nikt nie sądził, że wojna za naszą wschodnią granicą potrwa tak długo i będzie tak dotkliwa - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W wyniku działań wojennych Poznań stał się domem dla kilkudziesięciu tysięcy osób z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. Chcemy, aby żyło się im tu dobrze. Do tego jednak niezbędne są działania integrujące, a wsparcie od tajwańskiego rządu pomoże je zapewnić - dodaje.

Wiadomo już, że otrzymane środki zostaną przeznaczone na integrację Ukraińców z poznaniakami poprzez m.in. projekty kulturalne, gry miejskie czy warsztaty. Ukraińskie dzieci będą mogły korzystać z korepetycji, a wszyscy chętni Ukraińcy z pomocy psychologicznej czy socjoterapeutycznej. - Ponadto zaplanowano prowadzenie punktu informacyjnego dla obywateli i obywatelek Ukrainy, całodobową pomoc psychologiczną dla osób w kryzysie oraz wsparcie zaopatrzenia punktów pomocy żywnościowej. Miasto zapewni także specjalistów pomagających realizować zintegrowane usługi dla osób z Ukrainy oraz poruszanie się po systemie pomocy społecznej. Wśród zaplanowanych projektów znajdują się także wydarzenia biznesowe.

To kolejny raz, gdy miasto otrzymuje wsparcie finansowe z Tajwanu. W 2022 roku Poznań dostał 300 tysięcy dolarów na pomoc uchodźcom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro