Reklama

45 km od Poznania ratują od zniszczenia zabytkową kolumnę morową. Szukają starych zdjęć

Prace prowadzone są w Wełnie pod Rogoźnem.

- Kolumny w Wełnie datowane są na trzecią ćwierć XVIII wieku, zbudowane zostały najprawdopodobniej równolegle z pałacem w Wełnie, którego właścicielem w owych czasach był Franciszek Jan Rostworowski - wyjaśnia Sebastian Kolanko, Opiekun Zabytków przy Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Poznaniu. - Kolumny są podobne do siebie lecz nie identyczne, usytuowane są na polach za wsią i oddalone od siebie o kilkaset metrów.

Z historycznego "śledztwa" wynika, że obiekty były kolumnami morowymi. - Epidemia dżumy pojawiła się w Wielkopolsce w roku 1708 i trwała dwa lata. W 1727 roku w Poznaniu wiele osób umarło na tyfus, w 1732 ludzie umierali na chorobę nazwaną "złośliwą biegunką", a w 1736 roku wielu mieszkańców zatruło się wodą na skutek powodzi jaka nawiedziła miasto - dodaje. - Kolumny mogły być też na owe czasy symboliką siły a gniazda bocianie na nich osadzone symboliką życia.

Poszukiwane są stare zdjęcia kolumn w Wełnie. Podobne zabytki znajdują się też w Manieczkach. Zdjęcia zabytków z Wełny sprzed lat można przesyłać na adres sebokol@wp.pl. To inicjatywa Oddziału PTTK im. Franciszka Jaśkowiaka w Poznaniu, Dyrekcji Nadleśnictwa Oborniki oraz Opiekuna Zabytków przy WUOZ w Poznaniu.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega!
14℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
4.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro