Reklama

Są pierwsze kary za palenie śmieci w mieście

fot. Straż miejska
fot. Straż miejska

Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim straż miejska zaczęła otrzymywać pierwsze zgłoszenia o paleniu śmieci na terenie Poznania.

Jedna z pierwszych interwencji dotyczyła warsztatu samochodowego na ulicy Naramowickiej. Mieszkańcy poinformowali strażników, że palone są tam śmieci, co powoduje powstawanie czarnego, duszącego dymu. - Okazało się, że w dwóch prowizorycznych paleniskach wykonanych z metalowych beczek spalane były nie tylko odpady komunalne takie jak butelki plastikowe, ale również wypalane były kable i inne elementy mechaniki pojazdowej. Obok beczek leżały stare gumowe dywaniki, które pod wpływem wysokiej temperatury zapaliły się. Początkowo właściciel zakładu twierdził, że spala tylko drewno z palet i zrobił to po raz pierwszy - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej.

Zamelduj się w Poznaniu! Meldunek to nie tylko formalność. Głosuj w wyborach, zyskaj zniżki na parkowanie, komunikację miejską i wiele więcej! Zyskaj realny wpływ na swój fyrtel.
REKLAMA


Strażnicy bez problemu udowodnili jednak mężczyźnie, że wśród palonych przedmiotów były także te, których palić się nie powinno. Dostał wysoki mandat, ale o sprawie poinformowany zostanie również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Kolejna interwencja miała miejsce w centrum Poznania, przy ulicy Grobla. W przybudówce do mieszkalnego budynku prowadzony jest warsztat. - Jego właściciel do ogrzania pomieszczenia spalał w piecu rozmaite odpady komunalne - mówi. I ten mężczyzna otrzymał mandat. Odpadami komunalnymi palono też w dwóch budynkach przy ulicy Okulickiego na Świerczewie. Sprawa skończyła się mandatami.

W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy podjęli ponad 1150 interwencji związanych ze spalaniem śmieci. W 281 przypadkach nałożono kary.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania i powiatu
12℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.20 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro